Program Comittee

  • Harald Baier (CASED, DE)
  • Oliver Bausinger (BSI, DE)
  • Thirimachos Bourlai (WVU,US)
  • Patrick Bours (GUC, NO)
  • Sebastien Brangoulo (Morpho, FR)
  • Ralph Breithaupt (BSI, DE)
  • Julien Bringer (Morpho, FR)
  • Arslan Brömme (GI/BIOSIG, DE)
  • Christoph Busch (CAST-Forum, DE)
  • Victor-Philipp Busch (Sybuca, DE)
  • Patrizio Campisi (Uni Roma, IT)
  • Nathan Clarke (CSCAN, UK)
  • Adam Czajka (NASK, PL)
  • Henning Daum (G&D, DE)
  • Nicolas Delvaux (Morpho, FR)
  • Farzin Deravi (UKE, UK)
  • Martin Drahansky (BUT, CZ)
  • Julian Fierrez (UAM, ES)
  • Simone Fischer-Hübner (KAU, SE)
  • Lothar Fritsch (NR, NO)
  • Steven Furnell (CSCAN, UK)
  • Sonia Garcia (TSP, FR)
  • Patrick Grother (NIST, US)
  • Daniel Hartung (GUC,NO)
  • Olaf Henniger (Fhg IGD, DE)
  • Detlef Hühnlein (ecsec, DE)
  • Christiane Kaplan (softpro, DE)
  • Stefan Katzenbeisser (CASED, DE)
  • Tom Kevenaar (GenKey, NL)
  • Ulrike Korte (BSI, DE)
  • Bernd Kowalski (BSI, DE)
  • Ajay Kumar (Poly, HK)
  • Herbert Leitold (a-sit, AT)
  • Guoqiang Li (GUC, NO)
  • Stan Li (CBSR, CN)
  • Paulo Lobato Correira (IST, PT)
  • Davide Maltoni (UBO, IT) 
  • Johannes Merkle (secunet, DE)
  • Didier Meuwly (NFI, NL)
  • Emilio Mordini (CSSC, IT)
  • Elaine Newton (NIST, US)
  • Mark Nixon (UoS, UK)
  • Alexander Nouak (Fhg IGD, DE)
  • Markus Nuppeney (BSI, DE)
  • Hisao Ogata (Hitachi, JP)
  • Martin Olsen (GUC, NO)
  • Javier Ortega-Garcia (UAM, ES)
  • Michael Peirce (Daon, IR)
  • Dijana Petrovska (TSP, FR)
  • Anika Pflug (CASED, DE)
  • Ioannis Pitas (AUT, GR)
  • Fernando Podio (NIST, US)
  • Reinhard Posch (IAIK, AT)
  • Raghu Ramachandra (GUC, NO)
  • Kai Rannenberg (Uni FFM, DE)
  • Nalini Ratha (IBM, US)
  • Christian Rathgeb (CASED, DE)
  • Slobodan Ribaric (FER, HR)
  • Arun Ross (WVU, US)
  • Heiko Roßnagel (Fhg IAO, DE)
  • Raul Sanchez-Reillo (UC3M, ES)
  • Stephanie Schuckers (ClU, US)
  • Günter Schumacher  (JRC, IT)
  • Takashi Shinzaki (Fujitsu, JP)
  • Max Snijder (EAB, NL)
  • Luis Soares (ISCTE-IUL, PT)
  • Luuk Spreeuwers (UTW, NL)
  • Rainer Stiefelhagen (KIT, DE)
  • Elham Tabassi (NIST, US)
  • Tieniu Tan (NLPR, CN)
  • Cathy Tilton (Daon, US)
  • Massimo Tistarelli (UNISS, IT)
  • Dimitrios Tzovaras (CfRaT, GR)
  • Andreas Uhl (COSY, AT)
  • Markus Ullmann (BSI, DE)
  • Raymond Veldhuis (UTW, NL)
  • Anne Wang (Cogent, US)
  • Jim Wayman (SJSU, US)
  • Peter Wild (UoR, UK)
  • Andreas Wolf (BDR, DE)
  • Bian Yang (GUC, NO)